muszkiet

Zabytkowy muszkiet

Wydrukowana 3D replika, która wygląda jak XVI-wieczny oryginał.

Korzystając z druku 3D oraz zaawansowanych technik postprodukcji, jesteśmy w stanie odtworzyć niemal każdy eksponat muzealny, niezależnie od rozmiarów, przy dużo niższych kosztach niż stosując inne technologii.

Get Models Now

Wyzwanie

Najcenniejsze eksponaty muzealne są najczęściej najbardziej wrażliwe. Mogą zostać łatwo uszkodzone, dlatego muszą być wystawiane w szklanych gablotach, przez co zwiedzający nie mogą ich dotknąć. Muzeum Narodowe w Poznaniu poprosiło specjalistów z firmy Get Models Now aby stworzyli drukowaną replikę eksponatu, którą mogliby dać do rąk swoim zwiedzającym. W ten sposób powstała wierna replika XVI-wiecznego muszkietu w skali 1:1.

Rozwiązanie

Zeskanowany 3D model został pocięty na części i wydrukowany na wielofunkcyjnej drukarce 3D ZMorph 2.0 SX z PLA oraz WoodFillu. Elementy te następnie złożono w całość wokół ołowianego pręta lufy, który jednocześnie dociążył obiekt do oryginalnej wagi 5,2 kg. Cały muszkiet ma półtora metra długości. Jego postprodukcja zajęła wiele czasu, ale udało się odtworzyć niezwykłe zdobienia zamka przypominającego smoka, czy grawery na spuście.   

Rezultat

Artyści z Get Models Now pomalowali elementy z WoodFillu tak, aby przypominały prawdziwe drewno, następnie namalowali na nich ozdobne wzory. Ta dbałość o szczegóły sprawia, że naprawdę trudno odróżnić wydrukowaną 3D replikę od oryginału. Wkrótce replika zostanie wystawiona wraz z zabytkową bronią palną z różnych epok w Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie będzie można ją zobaczyć z bliska i dotknąć.